در حال نمایش 15 نوشته (از کل 25)
  • نویسنده
    ناشناس
    غیرفعال

درود فراوان بر استاد عزیز دل

عمده تفاوت ترانسمیتر و ترانسدیوسر که اکثرا مهندسان ما اشتباه میکنند در یک چیز

ترانسمیتر قابل کالیبره اما ترانسدیوسر قابل کالیبره نیست همین

eng yousefi
    مدیر

سلام و درووود پروردگار بر شما باد
    و
    سپاسگزارم
    و هر دو قابلیت اندازه گیری متغیر فرآیندی و اسال شو به اتاق کنترل دارند؟

eng yousefi
    مدیر

بله مهندس جان دقیقا هر دو این قابلیت داره و هر جفتشونم می توانند سیگنال که از سنسور دریاقت کنند و تبدیل به کمیت الکتریکی ( سیگنال استاندارد) بکنند و برای کنترلر اعم از ddc,dcs,plc,fcs ارسال کنند

eng yousefi
    مدیر

بسیار بسیاربسیار ممنونم مهندس عزیز

eng yousefi
    مدیر

خواهش می کنم استاد بزرگوار انجام وظیفه بود

eng yousefi
    مدیر

با سلام
    ترانسدیوسر عبارت است از حسگر به علاوه تغذیه ، مدار مبدل ، فیلتر ، تبدیل واحد اندازه گیری ، خطی سازی و …
    ولی ترانسمیتر می تواند ترانسدیوسر به علاوه نمایشگر باشد مانند ترانسمیتر فشار و دما و می تواند دستگاهی بدون حسگر و نمایشگر باشد که فقط سیگنال را از حسگر یا هر مولدی دریافت می کند و ممکن است که نمایش بدهد و یا ندهد مانند ترانسمیتر دما.
    هر دوی این دستگاه ها قابل کلیبره شدن هستند.
    ترانسدیوسر ها و ترانسمیتر های با حسگر معمولا در کارگاه یا آزمایشگاه کالیبره می شوند ولی ترانسمیتر های بدون حسگر با روش سیمولاسیون سیگنال هم در سایت و هم در آزمایشگاه کالیبره می شوند

eng yousefi
    مدیر

سلام و دروووود پروردگار بر شما باد
    سپاسگزارم
    پس هر دو قابلیت کالیبره شدن هستند. فرق اساسی شون پس در نمایش اون پارامتر فرآیندی هست فقط؟

eng yousefi
    مدیر

بله

eng yousefi
    مدیر

ممنونم

eng yousefi
    مدیر

درود مهندس ، بنده با فرمایش جنابعالی به دلیل زیر مخالفم
    طبق فرمایشاتی که جنابعالی داشتید، چطور بدون zero و span ترانسدیوسر را داخل field می توان کالیبره کرد دستی یا با شبکه hart !!!و چطور می توان در یک ترانسدیوسر فشار 10bar بر فرض مثال بخواهیم بازه اندازه گیری را بین 2 الی 8 بار تعیین و اندازه گیری کنیم اون هم با ترانسدیوسر!!! اما اینکار با ترانسمیتر مهندس عزیز قابل اجراست پس نتیجه می گیریم که ترانسدیوسر قابل کالیبره که همان تعیین بازه در device ما نیست.

eng yousefi
    مدیر

مهندس بزرگوار انشالله بعد از بحث ، یک جمع بندی اگه موافق باشید بکنیم

eng yousefi
    مدیر

سلام بر شما آقای مهندس
    ممنونم از توجه جناب عالی، بسیار استفاده کردم از نظرتون و بنده هم آن چه یاد گرفته ام به عنوان درس پس می دهم.
    فکر کنم اختلاف سلیقه در تعریفی باشد که برای کالیبراسیون شده است. من از دیدگاه مترولوژیکی به آن تعریف نگاه می کنم و جناب عالی احتمالا از دیدگاه فنی.
    کالیبراسیون عبارت است از مقایسه مقادیر تعیین شده برای مقیاس یک دستگاه با مقادیر متناظر از دستگاه مرجع یا دستگاه استاندارد.
    ما از نتایج مقایسه شده متوجه می شویم که مقادیر تعیین شده برای مقیاس مثلا 2 تا 8 بار، آیا قابل قبول هستند یا نه؟
    اگر قابل قبول بودند اقدامی لازم نخواهد بود ولی اگر از حدی بیش تر انحراف داشته باشد، از پیچ های تنظیم یا گزینه های مشابه برای آوردن مقادیر کالیبره شده به حدود تعریف شده استفاده می کنیم.
    از این نظر کالیبراسیون و تنظیم متفاوت هستند. تنظیم کاری است که لزوم آن از کالیبراسیون معلوم می شود. به تعیین گستره، کالیبراسیون گفته نمی شود، اگر اشتباه نکنم به این کار reranging گفته می شود.
    در مورد کالیبراسیون در سایت یا فیلد و کارگاه، من عرض کردم که ترانسدیوسر در کارگاه باید کالیبره شود چون نیازمند مولد فشار یا مولد دما است که البته اگر در سایت به طور مستقل فراهم باشد، در آن جا هم قابل کالیبراسیون است. ولی ترانسمیتر هم در کارگاه و هم در سایت می تواند کالیبره شود چون با کالیبراتور و دستگاهی مشابه با سیمیولاسیون می تواند کالیبره شود.

eng yousefi
    مدیر

البته استاد بزرگوار

eng yousefi
    مدیر

باور بفرمایید که استاد نیستم اما شما لطف دارید

eng yousefi
    مدیر

ما مخلص شما و اساتید گروه هستیم

در حال نمایش 15 نوشته (از کل 25)
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.